GiresunManşet Üstü

AKSU HALKIN EKMEĞİYLE OYNATMAYACAK…

Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu, fırıncıların fiyatları yükseltmeleri ve gramajlarla oynamaları konusundaki tavırları karşısında 'Halk ekmek' üreterek piyasaya müdahale edeceklerini söyledi.

Ahilik Haftası dolayısıyla kendisini ziyaret eden Esnaf Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ali Kara ve Oda üyelerine hitaben konuşan Belediye Başkanı Kerim Aksu, "Amacımız sadece bir esnaf kolunu kollamak ve ya eleştirmek değil, fiyatın dengesini bulmaktır. Eğer bulunamıyorsa bizde belediye olarak kendi fırınımızı açarız 3 vardiya 24 saat çalışsın. Kar gözetmediği için devlet de zarar etmez. O zaman bakacağım o fırıncıların fiyatına" dedi.

Kara ise "Fırıncılar, Ticaret Odası'nda toplanmış, ekmek için fiyat istiyorlar. Ticaret Odası kanunlara aykırı olarak, et, simit, ekmek fiyatları veriyor. Bu sadece Giresun'da değil genel yapıda bu sorun var.Bu gün halkı mağdur etmeye yönelik gizli bir çalışma var. Bu çalışmaya şiddetle karşıyım. Esnaf Odaları Birliği Başkanlığımı bırakırım, yine de bu fiyatı vermem. Fakat biz fiyat vermeyip Ticaret Odası fiyat verirse, ben fiyata uymak zorunda kalırım. Bugün Giresun'da 100 bin nüfus var. 110 civarında fırın var. Fırınlar bu kadar çokken biz bu olaylarla hep karşı karşıya kalırız. Gerekirse Esnaf Odası, Ticaret Odası Giresun Belediyesi'nden oluşan bir protokol kuralım. Mahalle bazında bir nüfus kotası koyalım. Mahalleye fazla olan yerlere ruhsat verilmesin" şeklinde konuştu.

Tekelleşmeye dikkat çeken Aksu, "250 gram ekmek 1 lira olur mu? Hepinizi elinizi vicdanınıza koyun. Böyle bir fiyat yok"dedi.Budana budana belediyede daha yetkide kalmadı. Biz ayda 60 – 70 bin ekmek dağıtıyoruz. Belediye bir fırın alır, kendi ekmeğini kendi yapar. Bak o zaman onların fiyatına.Giresun'da Halk Ekmeği kurmak benim kafamda olan bir şey. Suistimal olur mu  diye endişelerim var, yoksa hemen yapacağım. Alacağım bir tane fırın, 3 vardiya 24 saat çalışsın. Kar gözetmediği için devlet de zarar etmez. O zaman bakacağım o fırıncıların fiyatına" diye konuştu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir