logo

reklam

AKSU: ÇÖP SORUNUNU ÇÖZEN GİRESUN BELEDİYESİ…

Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu, Görele Çavuşlu’ya yapılan çöp tesisi üzerinden propaganda yaparak ‘çöp sorununu çözdük’ diye algı yaratmaya çalışan Nurettin Canikli ve AKP yöneticilerine yanıt verdi.  Belediye Meclis Salonu’nda yapılan toplantıda konuşan Başkan Kerim Aksu, Giresun’un bazı konularının siyaset üstü ele alınmasında yarar olduğunu, siyasi rant uğruna şehrin önceliklerinin köreltilmemesini istedi.
Giresun’un en önemli sorunu olan çöp sorununun çözümünde Giresun Belediyesi’nin lokomotif rol üstlendiğine dikkat çeken Belediye Başkanı Kerim Aksu “"Kamuoyunda birileri bu işi çözüyor, havası vermeye çalışılıyor" dedi.

Giresun Belediyesi’nin bugüne kadar tesis için 3 milyon 80 bin lira ödeme yaptığını, Çevre Bakanlığı’nın % 45 hibesi olmasına rağmen sadece  % 15 hibe yaptığını anltan Aksu” 6 yıldır bu konuda siyaset yapmadan bu işi çözmeye çalıştık. Bu hepimizin sorunu diye siyaset yapmadan sorunu çözmek istedik. 13 yıldır iktidar olup açılış yapamayanların ya da 50 yıllık spor salonunda, yeni yapmayıp eski salonda gövde gösterisi yapanların bu bizim emeğimize sahip çıkmalarını kabul edemeyiz.  Bu başta Giresun Belediyesi olmak üzere, tüm katılımcı belediyelerin, vatandaşların emeğidir. Emeği geçmeden yapılanları sahiplenenlerin Giresun’a, Keşap’a, Bulancak’a ve diğer belediyelere haksızlık yaptığını düşünüyorum. 20-23 Ekim gibi açılış yapılacak. Bunu siyasi malzeme yapmayalım önerisi yaptım. Çünkü bu tesiste değişik siyasi partilerin emeği var. Belediyelerin, meclislerin, halkın emeği var. Açmaya bir şey bulamıyorlar sanırım. Bazı taahhütler vardı, çotanak arena, kapalı spor salonu gibi. Bunları sormak gerekir.”

FAZLA PERSONEL KONUSU

Başkan Kerim Aksu, fazla personel çalıştırılması konu ile ilgili bir soru üzerine şunları söyledi: “ Çok şükür ki Giresun Belediyesi insana istihdam sağlamaktan bir ceza değil, terkin yemiştir. Kamuda bütçenin % 30’u personel için kullanılabilir. Kalan % 70 yatırım içindir. Sayıştan denetçileri % 30.007 gibi bir aşım tespit etmiştir. Biz bu konuda gereken savunma ve cevapları hazırladık. Buna takılmaya gerek yok. Her şey ortadadır. Yasal olmayan hiçbir işimiz yoktur. Müfettiş konusunda en şanslı belediyeyiz. Bu zamana kadar 70’ten fazla müfettiş ağırladık. Nikah defterini dahi incelediler. Ve şu var ceza almam söz konu değil ama ceza alırsam da bunu madalya olarak göğsüme takarım. Fabrikaların kapanmasına, işyerlerinin kapanmasına engel olamayanlara asıl bu sorular sorulmalıdır. Bazı gazetelerde personel çıkarılması gündeme gelebilir şeklinde haberler yer almaktadır. Bu haberler doğru değildir. Giresun Belediyesi güçlü bir kurumdur. Emekli olanlar var. Tayini çıkanlar var. Personel çıkarılması söz konu olmayacaktır. Şu an işçi alımı yapmayacağız, işini doğru yapanlar işine devam edecektir. Biz işimize bakıyoruz. Giresun için proje üretmeye devam edeceğiz.“

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+2 = ?