Giresun

AKP’YLE BERABER YÜRÜDÜLER, ŞİMDİ ‘FETOCU’ DİYE GÖZALTINDALAR

Giresun Emniyet Müdürlüğü’nün, ‘Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na yönelik yaptığı başarılı operasyonlar kararlılıkla devam ediyor. Daha önce 3 dalga halinde yapılan operasyonlara, dün sabah ve gün boyu bir yenisi daha eklendi.

Uzun süredir yapılacağı dillendirilen "Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması"na yönelik operasyon kapsamında, Giresun’daki ‘Dersane Sorumluları ve İlçe İmamları’nın da aralarında bulunduğu 8 kişi,  sabaha karşı Giresun, İstanbul ve Kars’ta eş zamanlı olarak düzenlenen operasyonla gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında  İşadamı Mehmet Selim Kitapçı, Çağrı Koleji’nin Müdürü İ. B.’de var. Bazı işadamları hakkında da arama kararı çıkarıldı. Gözaltı ve arananların tamamına yakının bir dönem AKP'ye yakın kişiler olması dikkat çekti.

Giresun Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıkalamada, şu bilgilere yer verildi:

"Cumhuriyet Başsavcılığımızca, Paralel Devlet Yapılanmasına yönelik olarak Silahlı Terör Örgütü Yönetme/ Üye Olma suçundan (TCK'nun 314/1-2 maddesine muhalefet) yürütülmekte olan 2016/426 nolu soruşturma kapsamında 03.06.2016 tarihinde (bugün), şüphelilere ait Giresun, Bulancak, İstanbul ve Kars'ta bulunan ev ve işyerlerinde, soruşturmada görev yapan Giresun Emniyet müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü görevlileri tarafından eş zamanlı olarak arama ve elkoyma işlemi yapılmış olup; 

Gözaltına alınmasına karar verilen 6 şüpheli yakalanarak gözaltına alınmış, adreslerinde bulunamayan 10 şüpheli hakkında ise yakalama müzekkeresi çıkarılmıştır. Soruşturma işlemleri devam etmekte olup gelişmelerden ayrıca bilgi verilebilecektir."

Gözaltına alınan şahıslar arasında cemaate yakınlığıyla bilinen; M.S.K., M.Y., R.Y., Ş.K., V.S., İ.B., İ.D. ve A.E. bulunuyor. Akın Çorap Firması'nın sahibi Ali Yarkın hakkında da arama kararı çıkarıldığı öğrenilirken, Yarkın'ın eşi ile birlikte gezi için ABD'de olduğu bildirildi.

Gözaltına alınan 8 kişi, önce Giresun Devlet Hastanesi’nde sağlık kontrolünden geçirildi. Ardından 6 kişi savcılığa sevk edilirken sonradan yakalanan 2 kişide yarın Savcılıktaki sorgularından sonra Mahkemeye çıkarılacak. Gözaltına alınan şahısların adli işlemleri devam ederken, olayla ilgili başlatılan soruşturma da genişletilerek sürüyor. Operasyon kapsamında yeni göz altıların olabileceği kaydedildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir