GiresunManşet ÜstüSiyaset

AKP’NİN EKONOMİK HARİTASINDA 28 YOK…

Cumhuriyet Halk Partisi Giresun Milletvekili Selahattin Karaahmetoğlu TBMM Genel Kurulu’nda bütçe görüşmeleri sırasında yerinden söz alarak yaptığı konuşmada, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e soru sordu. Karaahmetoğlu,Doğu Karadeniz’de ekonomik olarak en fazla ihmal edilen ilin Giresun olduğunu belirterek, 10 yılda 110 bin kişinin göç ettiğini hatırlatarak, “sizin ekonomik haritanızda 28 no’lu Giresun’un yeri yok mu”dedi.

CHP Milletvekilinin sorusu TBMM tutanaklarına şöyle geçti:

Selahattin Karaahmetoğlu (Giresun) – Sayın Bakan, Doğu Karadeniz illeri içinde ekonomik ve gelişme açısından en az pay alan il Giresun’dur.
DOKAP, illeri arasındaki gelişme farkının ortadan kaldırılması ve geri konumda olan illerin gelişmişliğinin sağlanmasını amaçlayan bir kurumdur. Ne yazık ki bu proje kapsamında Giresun, ekonomik olarak bir fayda görememiştir.
Yine özellikle Trabzon, Rize, Ordu illerine göre, komşularımıza göre Giresun kamu kaynakları açısından en az pay alan ildir. Giresun ekonomisinin can damarı FİSKOBİRLİK Hükûmetinizin uyguladığı politikalar sayesinde ivmesini kaybetti, SEKA Aksu Kâğıt Fabrikası kapandı ve Giresun’dan on yıl içinde 110 bin insan göç etti, bu politikalarla göç etti.
Ben diyorum ki sizin ekonomik haritanızda 28 no.lu Giresun’un yeri yok mu?”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir