logo

reklam
24 Ağustos 2014

AKP VE CANİKLİ’NİN GELECEĞİ…

Seçilmiş Cumhurbaşkanı, henüz Başbakanlığının devam ettiğini söyledi ve Başbakan sıfatıyla imzalayacağı kararnameyle kendisinin Cumhurbaşkanlığının ilan edilmesini engelledi,Resmi Gazete’de yayımlanmasını  sansür uygulayarak ertelettikten sonra, bu sefer de AKP Genel Başkanı olarak genel kurul toplayıp yerine müdür gibi genel başkan ve Başbakan ataması yaptı.

Delegeleri gidip 27 Ağustos’ta bu ismi onaylayacak.

O gün ve bir gün sonra devir teslim oluncaya kadar ülkemizde; bir seçilmiş, bir görevi sona eren iki Cumhurbaşkanı, iki Başbakan, iki AKP Genel Başkanı olacak.

Bir gün sonra, 28 Ağustos’ta sayı azalacak. Devir teslimden sonra Abdullah Gül gidecek, Erdoğan’ın, belirlediği Bakanlar Kurulu listesini Davutoğlu alıp onaylatmak için köşke çıkacak.

Böylece içinde takiye, hülle, Anayasa, yasa ve yönetmelik, hukuk, teamül, demokrasi ihlali olan bir süreç bitecek, yenisi başlayacak.

 

Bu ara dönemde en inandırıcı olmayan kişi Abdullah Gül’dür. Bakmayın siz öyle duygusal tripler takınmasına, yarı ağlamaklı veda konuşması yapmasına, eşine ‘intifada başlatacağım’ gibi iddialı laflar ettirmesine.

Bunlar yakışmıyor.
Yakışan ve ondan beklenen, hiç olmazsa görevini bırakırken Cumhurbaşkanı gibi davranması, Anayasa’nın kendisine verdiği yetkileri kullanmasıydı.
Anayasa’da öngörüldüğü gibi, Erdoğan’ı bütün görevleri sona ermiş, görevi devralmayı bekleyen bir Cumhurbaşkanı gibi görüp azledebilir, O’nun yerine gelen birisine veya TBMM’deki herhangi bir milletvekiline hükümeti kurma görevini verebilirdi.
Yapmadı…

O sadece kendisinin safdışı kalmasına içerledi.

 

Erdoğan aslında bir devrin sonunu getiriyor.  2000’lerden beri bu yolda beraber yürüdüğü kişilerle yollarını ayırıyor, kayıtsız şartsız tek egemen olduğu bir yeni alt yapı kuruyor.
Yani harcanan sadece Abdullah Gül değil. Bülent Arınç, ardından Cemil Çiçek ve diğerleri…

Bu hafta açıklanacak olan Bakanlar Kurulu’nda o diğerlerini de göreceğiz.

 

Ben en çok da Nurettin Canikli’nin akıbetini merak ediyorum.
Aslında biliyorum…

Siz bakmayın öyle tek merkezden yerel matbuata 3-5 kuruşluk tam sayfa ilan verilerek Başbakan’a destek veren Giresunlulara teşekkür ettirildiğine, aynı gün de manşetten “Bakan oluyor” diye haber yaptırıldığına…

12 yıldır hep aynı masalla avunuyoruz.

4 kere hükümet kuruldu, hepsinde de adı Maliye Bakanı, Ekonomiden Sorumlu Bakan olarak ismi geçti. Şimdi de güya Gümrük ve Ticaret Bakanı olacakmış. 
Oysa kendi talebi yok, torba yasayla uğraşıyor. Yani mutfakta…Durumu kabullenmiş.

Teşkilatların da yok. Mesela siz hiç duydunuz mu Mehmet Geldi, Adem Tatlı veya Hasan Aydın’dan tek bir laf, yok!..

Sadece buradaki ‘yandaşları’ güya kamuoyu yaratıyor, O’nu o makamda görmek istediklerinin mesajını veriyor.
Keşke olsa…Bugüne kadar hep olması yönünde yazılar yazdım. Sanki bir kusuru, bir ayıbı, öteki milletvekillerinden aşağı bir yanı varmış gibi yapmadılar.
Bu sefer de Bakan makan olmaz. Yapmazlar.

O da harcanacak.

Olması da bir şey ifade etmez. Bu saatten sonra Giresun’a yararı da olmaz. Sadece kırmızı plakalı araçla 1-2 kere Giresun’a gelir gider.

Kaldı ki bugüne kadar, çok önemli görevlerde bulunmasına rağmen ne yaptı ki, kavgadan, dövüşten, gerginlikten, kaostan, güya hizmet için arsa, dolgu alanı takip etmekten başka.

 

Seçimlere 9 ay kala bu göreve getirilen kişiye “nöbetçi Bakan” denir.
Bence Sayın Canikli kabul etmesin, emekliliğinin tadını çıkarsın. Bunca yorucu yıllardan sonra gelsin ada manzaralı park-bahçelerde, birkaç arkadaşı, eş-dostla, kader ortaklarıyla kahve içsin, dinlensin.


Dananın kuyruğunun kopmasına az kaldı. 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TİTATİK ORKESTRASI

  07 Mart 2018 Köşe yazıları

  “Her ne kadar yaşamın kendisi bir rüya olsa da rüya yaşam değildir.” Hristo Boytchev’ in yazdığı , Özgür Aydın Sanat Merkezi Oyunculuk Atolyesi nin ilk oyunu olan  Titanik Orkestrası tiyatro severlerin karşısında. Özgür Aydın Sanat Merkezinin seyirciyle buluşturduğu oyunda bir grup serserinin hiç gelmeyecek bir treni beklerken yaşadıkları serüvenler konu ediliyor. Serseriler her gün biraz daha kaygıyla trene binebilmenin yollarını ararken bir gün trenden  atılan bir sandıkla yaşamları hiç olmadığı kadar değişiyor. Var olmak ile yok olm...
 • GİRESUN’A KİMLER İHANET EDİYOR?!

  05 Aralık 2017 Giresun, Köşe yazıları

  “Giresun’un tam ortasında yükselen ucube binanın yapımına kim ya da kimler izin verdiyse Giresun’a ihanet etmişlerdir.”  “Yüksek binalar gelişmişliğin değil bencilliğin ve gericiliğin sembolüdür”  Tevfik KARA MAYIS 2017’de memlekete gittiğimde bir de Giresunspor’un bir maçını izleyeyim dedim ve stadyuma girdim. Basın tribününde yerimi aldım. Aldım almasına da karşımda kibrit kutusu gibi yükselen  u...
 • RIZA OLAYI…

  19 Kasım 2017 Köşe yazıları

  Aralarında organize kirli ilişkiler olduğu yönünde ciddi iddialar olan bu kişileri 'ucu nereye giderse gitsin' eğer biz yargılasaydık, muteber kişi kabul edip aklamasaydık her şey farklı olurdu... Örneğin ABD'nin bu kişiler üzerinden elde ettiği istihbari bilgileri tehdite dönüştürmesine, ülkemize dönük emperyalist projelerini uygulatmak için uyguladığı baskılara ve onursuzlaştırmaya boyun eğmezdik.  Koskoca Türkiye Cumhuriyeti, köklü bir dışiş...
 • SUÇSUZLUK VE CEZASI

  14 Ekim 2017 Köşe yazıları

  İçeriğine girmeyeceğim. Özeti şu… Nurettin Canikli’nin Fetullah Gülen’e ABD’de oturum izini alması için açılan davanın duruşmasında bir gurup milletvekili ile birlikte kefil olması, FETÖ’den aranan bir şahısa ait AKP il binasına 15 Temmuz sonrası Canikli’nin ve Cumhurbaşkanının pankartının asılmasına ilişkin yaptığım iki haber nedeniyle hakkımda açılan dava sonuçlandı.   Herkes yapmıştı, ulusal, yerel medya... Ama dava bana açıldı.  ...