logo

reklam

AKP MİLLETVEKİLLERİ OSMAN AĞA’YI ANMADILAR

Kurtuluş savaşına 42. ve 47. gönüllü alaylarla katılan, Atatürk'ün Muhafız Alayı Komutanı Giresun belediye başkanlarından Milis Yarbay Osman Ağa ve milli mücadele şehitleri düzenlenen törenle anıldı. Törene milletvekillerinden sadece CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu katılırken, geçen yıl olduğu gibi Giresun Valiliği ve askerlerden temsilci yer almadı.Bu duruma tören alanındaki bir yurttaş tepki göstererek, "Giresun'un bir milletvekili mi var. Sadece Bülent Bektaşoğlu mu bu ili temsil ediyor. Nerede ötekiler" diye tepki gösterdi. 

Haydar Aliyev Parkı'ndaki Osman Ağa anıtı önündeki tören, Giresun Belediyesi ve Ağanın üçüncü kuşaktan torunlarından İsmail Cem Feridünoğlu tarafından anıta çelenk sunulmasıyla başladı.Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende, konuşan Giresun Belediye Başkan Vekili Ahmet Yusufağaoğlu, şunları söyledi: “Bize işgal edilmemiş bir kent bırakan, tüm yaşamı cephelerde milleti için mücadele ile geçen 42. ve 47. Giresun gönüllü alaylarının kurucusu, Batum'dan Sakarya'ya, Dumlupınar'a, millet yolunda zillete karşı verilmiş bir mücadelenin adıdır Osman Ağa. Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan ile birlikte bir milletin var olma kavgasının 42. ve 47. alayla sancağı olmuş bir destanın adıdır  Osman Ağa. Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk'ün canını emanet edeceği kadar güvendiği bir mücadele ve millet adamıdır Osman Ağa. Bu toprak uğruna toprağa düşmüş 4200 Giresun evladının güvendiği ve inandığı çınardır Osman Ağa. Kurtuluş savaşında millet yolunda canıyla, malıyla bedel ödeyen Osman Ağa ve Hüseyin Avni Alpaslan'la birlikte namusu bildiği toprağa düşen tüm şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. Ruhları şad olsun.”

Konuşmaların ardından Osman Ağa'nın Giresun Kalesi'nde bulunan mezarı başında devam eden tören, kuran ve duaların okunmasıyla son buldu. 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+3 = ?