GiresunManşet Üstü

AKP GİRESUN ADAY ADAYLARI ANKARA’DA

AKP Giresun milletvekili aday adayları 12 Mart Perşembe günü genel merkezde mülakata girecekler. AR-GE'den Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem başkanlığındaki 4 kişilik komisyon tarafından temayüle katılan ve müracaatta bulunan aday adayları ile yapılarak görüşme sonunda listedeki sayı 12'ye indirilerek eleme yapılacak. Bu 12 kişi için de kamuoyu anketleri yapılacak. 

6223 aday adayının başvurduğu AKP’de aday eleme sisteminin ilk aşaması olan temayül yoklamaları geçen hafta sonu tamamlandı. Yeni ve eski vekiller, MKYK üyeleri ve kurucular, belediye ve teşkilat başkanlarının muaf tutulduğu temayül yoklamalarının ardından ikinci eleme ise önceki gün başlayan mülakatlarla yapılıyor. 11 genel başkan yardımcısı ve genel sekreterin başkanlığında MKYK üyeleri ve deneyimli milletvekillerin katılımıyla oluşturulan 12 komisyon, 15 Mart’a kadar adaylarla yüz yüze görüşmeler yapacak. 11’i AKP Genel Merkezi’nde, biri ise İstanbul’da görev yapacak komisyonlar, bu elemeyi de aşan aday adaylarına ilişkin görüşlerini raporlaştıracak. Bu raporlar, mülakatları yapan genel başkan yardımcıları ve genel sekreterden oluşacak alt komisyonda bir kez daha değerlendirilecek. 15 Mart’tan, üst kurulun işbaşı yapacağı 23 Mart’a kadar sürecek bu çalışmada, gerek duyulan adayların seçim bölgelerindeki tanınırlıklarına ilişkin anketlerin yanı sıra istihbarat bilgilerinin de alınabileceği belirtildi.AKP kaynakları, bu titizliğin nedenine ilişkin ise “Özellikle Gülen Cemaati’nden olabilecek sızmalara karşı çok duyarlı davranılıyor” bilgisini verdi. Listelere son şeklini ise 23 Mart-7 Nisan tarihleri arasında görev yapacak üst kurul verecek.

Milletvekili Genel Seçimine katılacak siyasi partiler, aday listelerini 7 Nisan'da en geç saat 17.00'ye kadar YSK'ya verecek, 24 Nisan'-da milletvekili kesin aday listeleri ile bağımsız adaylar ilan edilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir