Giresun

AKİL ADAMLAR GİRESUN’DA…

'Akil Adamlar' olarak bilinen heyetin Giresun ziyareti öncesinde köşe yazısını bu konuya ayıran Gazeteci-Yazar Ufuk Kekül, değerlendirmelerde bulundu.İşte Kekül'ün o yazısı…

                                                    

                                                         HEYET-İ NÂSİHA

Başbakanın ülkenin en akıllıları olduklarına karar vererek atadığı, görevlendirme yaptığı 'Akil Adamlar Heyeti ' bu hafta içinde Giresun'a geliyor.

Onlara soru sormam istendi, ismim de vardı. İstemedim. Çünkü yanıtını bilmediğim hiç bir sorum yok, oraya gidip de kendimi soru sorarak bir şey öğrenmeye çalışan akılsız yerine de koydurmak istemedim.

Sorup da ne olacak ki. Sormayarak tepki gösterdim.

Ben Cumhuriyeti kuran, koruyan ve yaşatan Giresunluların da Akillere demokratik tepkilerini akıllıca göstereceklerini düşünüyorum.

Mesela en çok korktukları şeyi, Türk Bayrağı'nı onlara doğru sallamak gibi…

 

Akiller, burada çeşitli kuruluşları ziyaret edip, salon toplantıları yapacaklar.

Amaçları özetle;  PKK ile yürütülen müzakere sürecinin çok iyi bir şey olduğuna bizi ikna etmek.

Bunun için iki cümleleri var: Analar ağlamasın,barış olsun…

Öteki illerde de bundan başka bir şey diyemiyorlar. Nasıl desinler ki; demedikleri halde bu kadar tepki gördüler. Eşek sudan gelinceye kadar dövülmedikleri kaldı.

Bu nedenle akıllılık edip sustular, sadece soruları alıyorlar.   Onları ne yapacaklarsa…

İlk zamanlar şehit mezarlarına gittiler, onları öldürenlerin mezarlarına neden gitmedikleri sorulunca 'sürece zarar vermemek için' vazgeçtiler.

 

Neyse…

İmralı süreci diye bir şey var.
Bu işin ayrıntılarını sadece bir kaç kişi biliyor. Nereye varacağını ise herkes biliyor ve anlıyor.

Ulusu oluşturan etnisitelerden birisini özelleştirip, farklılaştırarak ayrıştırmak, millet haline getirmek ve  giderek de devletleştirmek.

Bunun için her şey hazır. Sadece meşrulaştırılmış bir askeri güç yok. O da 2.100 kişinin bu dağdan sınır ötesi dağa güvenli bir şekilde geçerek oradaki 8 bin küsur kişiyle buluşmasıyla sağlanacak. Baş komutan da süreç içinde 'özgürleşecek'.

Yani barış işin kılıfı. Dağlara bahar gelmişmiş, köylüler mezralarına dönüyorlarmış, turizm patlamış, yatırımcılar akın etmiş…Bunlar işin palavrası.

Dünyanın neresinde görülmüş silahını bırakmamış, güçlerini tasfiye etmemiş, savaşmama kararı almamış terör örgütleri ile barış sağlandığı.

İşte bunları herkes biliyor.

Sadece  CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, hiç bir şey bilmediğini söylüyor ve iki de bir de  'süreç ne, merak ediyoruz, anlatsınlar' deyip ortalıkta geziniyor;  Dostlar muhalefette görsün işte…

Umarız o da öğrenir de ona göre bir politika oluşturur.

                                          *                       *                                 *

Akil Adamlar Heyeti, Osmanlının son döneminde Damat Ferit Hükümeti'nin Anadolu halkını İngiliz işgaline ikna etmek için kurulan ve bölgelere dağılarak gezen Heyet-i Nasiha'ya benziyor.  Sayıları bile aynıydı; 7 kişi…
Her şey o döneme ne kadar benziyor. Dua edelim de sonumuz benzemesin.

Çünkü Atatürkümüz yok.
 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir