GiresunManşet Üstü

AK PARTİLİLER FINDIĞI KONUŞMAK İSTEMEDİLER!..

CHP Giresun Milletvekili Selahattin Karaahmetoğlu’nun daha önceden fındık üreticisi ve sektörünün sorunlarının araştırılarak alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla vermiş olduğu Meclis Araştırma Önergesi TBMM Genel Kurulu’nda ele alındı. Karaahmetoğlu, Genel Kurulda yaptığı konuşmada,“Örneğin, bu yıl 1 kilo fındığın maliyet 5 lira 64 kuruş olmasına karşın fındık piyasası 5,5 liradan açılmıştır. İşlenmemiş tarımsal ürün ihracatımızın yaklaşık üçte 1'ini yalnızca fındıktan sağlamaktayız. Yani, ihracatta en çok döviz kazandıran ürün olması da fındık üreticisine, çiftçiye bir şey kazandırmadığını uygulamalardan göstermektedir.” dedi.

 CHP grubu önerisi üzerinde, lehinde olmak üzere, ilk konuşmayı Giresun Milletvekili Selahattin Karaahmetoğlu yaptı. Karaahmetoğlu fındık üreticisi ve sorunlarına ilişkin yaptığı konuşmada, şu ifadelere yer verdi:  “Ülkemizde 400 bine yakın aile, yaklaşık 2 milyon insanımız fındıkla geçinmekte ve fındıkla geçinen diğer aktörleri de kattığımızda bu sayı 8 milyona ulaşmaktadır. Türkiye'de yıllık ortalama 650 bin ton fındık üretilmektedir. Gene, bu üretimin yaklaşık 600 bin tonu ihraç edilmektedir. Bu da 100 milyar dolarlık bir ticaret hacmi demek. Fındık üreticisinin bu 100 milyar dolarlık hacim içindeki payı da ne yazık ki 1,3 milyar dolardır. Dünyada tekel olduğumuz üründen yeteri kadar para kazanamıyoruz. Hele fındık üreticileri bu paydan hakkına düşeni hiç alamıyorlar. Üretici bu kadar değerli olan ürününü maliyetine yakın ya da maliyetin altında satmaktadır. Örneğin, bu yıl 1 kilo fındığın maliyeti 5 lira 64 kuruş olmasına karşın fındık piyasası 5,5 liradan açılmıştır”

Fındık üreticisinin fındık sermayesi karşısında güçlenmesi için FİSKOBİRLİK’in yeniden yapılandırılması gerektiğini vurgulayan CHP Milletvekili, “”Özellikle Doğu Karadeniz'de ve Batı Karadeniz'de de lisanslı depoculuk geliştirilmelidir. Fındık borsası Doğu Karadeniz Bölgesi'nde kurulmalıdır, her hasat mevsimi öncesi de fındık üreticisine gerekli kredi desteği sağlanmaktadır."

CHP Milletvekili Selahattin Karaahmetoğlu’nun verdiği önerge Ak Parti’li vekillerin oylarıyla reddedildi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir