logo

reklam

AHMET COŞKUN MÜBADİLLERLE HASRET GİDERDİ

Mübadelenin 94.yıldönümünün yaklaştığı günlerde yapılan toplantıya ülkenin her yöresinden 13 derneğin başkan, yönetici ve temsilcileri katıldı. İstanbul taksim Feronya otelde yapılan toplantıya İstanbul Lozan mübadele vakfı ev sahipliği yaptı.

LMV Genel Sekreteri Sefer Güvenç’in sunuş konuşmasıyla başlayan toplantıda önce katılımcı örgütler, görsel sunumla kuruluşlarını ve faaliyetlerini anlattı; 2017 programlarını açıkladı.

Toplantıda mübadelenin 94.yılı için hazırlanacak ortak bildirinin taslağı da görüşüldü, bildiride yer alacak konu başlıkları tartışıldı.

Türkiye’deki mübadele/mübadil kuruluşlarının katımıyla her yıl değişik mübadil yerleşiminde geniş çaplı mübadil buluşmalarının düzenlenmesinin görüşüldüğü toplantıda ayrıca ortak yayın çıkarılması kararlaştırıldı; bu konuda görevlendirmeler yapıldı.

Beş saat süren toplantıda, LMV Korosu yöneticisi Nevin Uzsoy’la Çatalca’daki AKB/Mübadele Müzesi Müdiresi Müge Ürpek Toker’in koro ve müzeyi anlatan konuşmalarından sonra LMV Genel Sekreteri Sefer Güvenç’in vakfın kuruluş aşamalarını anlattı.

Giresun Lozan Mübadiller ve balkan kültürü araştırmaları Derneği başkanı Ahmet Coşkun’un hazırladığı görsel sunum ve faaliyet raporu dernek genel sekreteri Nesrin Yücel tarafından katılımcılara okundu.

KİMLER KATILDI?

Toplantının  ardından İstanbul Lozan mübadele vakfı tarafından organize edilen  akşam yemeğinde buluşan Türkiye’nin değişik bölgelerinden gelen dernek başkanları ülkenin birlik beraberliğe ihtiyaç duyduğu bu günlerde tek bayrak tek millet tek vatan tek devlet anlayışıyla yollarına devam edeceklerini bildirdiler.

Bir günlük toplantıya şu örgütler katıldı:

Ankara Lozan Mübadilleri Derneği, Ayvalık Giritliler Derneği, Bursa Büyük Mübadele Derneği, Giresun Lozan Mübadilleri ve Balkan Kültürü Araştırmaları Derneği, İzmir Giritliler Derneği, Lozan Mübadilleri Derneği (İstanbul), Samsun Mübadele ve Balkan Türk Kültürü Araştırmaları Derneği, Sarıyer Lozan Mübadilleri Derneği, Selanik Türkleri ve Buca Yaylacıklılar Eğitim, Kültür ve Dayanışma Derneği, Sinop Mübadele ve Balkan Halkları Kültür Araştırmaları ve Dayanışma Derneği, LMV Ege Bölge Temsilciliği, LMV Mudanya Temsilciliği ve Fethiye Muhacir Romanlar Sosyal Dayanışma Derneği. HEMŞERİ BAKAN MÜEZZİNOĞLUNA ZİYARET

Giresun’un da üyesi olduğu Geçtiğimiz aylarda kurulan Karadeniz Rumeli Dernekleri Federasyonu (KARDEF) tarafından oluşturulan ve bölgedeki il derneklerinin temsilcilerinden oluşan heyet, hükümetin Batı Trakya doğumlu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzin oğlu tarafından misafir edildi. Toplantıda KARDEF ve derneklerin çalışmaları hakkında bilgi veren heyet, 2017 yılında yapılması ön görülen etkinlikler ve projeler hakkında Müezzin oğlu ile istişarelerde bulundu. Ankara’daki toplantıda Ak parti Samsun milletvekili Dr. Ahmet Demircan, AK parti Samsun Milletvekili Orhan Kırcalı, Ak parti Bursa milletvekili Hakan Çavuş oğlu, Samsun, Sinop, Amasya,Tokat ,Giresun illerinden Karadeniz Rumeli Dernekleri Federasyonu temsilcileri(Samsun mübadele Derneği, Asar ağaç Derneği) ile Tokat Balkan Türkler Derneği , Tokat Erbağ Balkan Türkleri derneği, Ankara Lozan Mübadilleri Derneği  dün bakanlıktaki makamında  çalışma ve sosyal güvenlik bakanı hemşehrimiz Mehmet Müezzinoğlu ile birlikte oldular.  Müezzinoğlu’na Karadeniz Rumeli Dernekleri Federasyonunun amaçları, kapsamı, hedefleri ve faaliyet gösterdiği iller hakkında sunum yapıldı. Samsun, Sinop,Amasya,Tokat,Giresun illerindeki mübadil ve Balkan göçmenlerinin durumu, istek ve önerileri iletildi.         

Toplantı ve ziyaretler sonrasında bir açıklama yapan Giresun Lozan Mübadilleri Kültür Ve Dayanışma Derneği Başkanı Ahmet Coşkun, “Giresun turizmine katkı için binlerce Lozan mübadillerini

Giresunda ağırlayabiliriz, bunun için tecrübemiz ve alt yapımız var” dedi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+7 = ?