GiresunManşet Üstü

AHMET BİLGE’DEN KAMUOYUNA MEKTUP VAR

KAMUOYUNA AÇIK MEKTUP

Tahammülsüzlük, eleştiriyi çürütecek karşıt argüman ortaya koyamayan insan modelidir. Tahammülsüz kişiler, hele bir de eleştiren eleştirdiği şeyin alternatifini ortaya koymuşsa çılgına dönerler.

Bunun tipik örneğini Görele Belediye Başkanı Sayın Ertuğrul Melikoğlu’nda görüyoruz.

Kamuoyu bir süredir Görele Belediyesi’nin yönetimindeki uygulamalarına yönelik eleştirilerimizi takip etmektedir.

Burada şunu ifade etmek isterim ki Ertuğrul Melikoğlu’nun şahsına, kişiliğine yönelik hiçbir sözüm yoktur ve olamaz.

Ancak Melikoğlu’nun belediyecilikteki yaptığı,yapacağı faaliyetler biz gazetecilerin hedefindeki başlıca konulardır ve sonuna kadar eleştirmek ya da takdir etmek hakkımızdır.

Çünkü gazeteci halk adına idarecileri sorgulama ve eleştirme hakkına sahiptir.

İşte bu doğrultuda bugüne kadar Görele Belediyesi’ni “12 kat ruhsat vermesine rağmen, 5’inci kattan yukarı uzatacak itfaiye aracı olmadığı, müteahhit firmalardan yaptıkları inşaat başına otopark parası almasına rağmen karşılığında otopark yapmadığı, belediyenin kendi imkanlarıyla yapabileceği sahil düzenleme alanını yaklaşık 8 milyon TL borçlanarak yapmaya çalıştığı ve son olarak ise Valilik Resmi web sitesinde  yayınlanan listede vergi borcu bulunan il genelindeki tek belediye olduğu” gibi nedenlerle eleştirdik.

Bunun yanı sıra parti içi sağlam kaynaklardan edindiğimiz bilgi ve duyumlara dayanarak önümüzdeki yerel seçimlerde Başkan Melikoğlu’nun gözden çıkarılarak alternatif aday arayışında olduğunu yazdık. En önemlisi de Başkan Melikoğlu’nun merkezi hükümetin ilçeye yaptığı sağlık ocağı, adliye sarayı, okul gibi yatırımlar üzerinden siyasi rant elde etmeye çalışırken belediyecilik hizmetlerinde sınıfta kaldığını gündeme getirdik.

Bu yazdığımız konuların ve eleştirilerin arkasında olduğumuzu hatırlatmak isteriz.

Bu eleştirilerimize bugüne kadar parti ya da belediye tarafından açıklama yapılamaması haklı olduğumuzu bir kez daha ortaya koyuyor.

 Ancak, eleştirilerimiz karşısında verecek cevabı olmayan Belediye Başkanı’nın ortaya koyduğu yöntem siyasette son çırpınışları olduğunu göstermektedir.

Önce gazetemizin kiracı olarak bulunduğu dükkan sahibini arayıp tahliye edilmesini isteyen Başkan Melikoğlu bununla da kalmayarak çalışmakta olduğum kuruma şikayet ederek işten çıkartmakla tehdit ettiğini üzülerek kamuoyu ile paylaşmak zorundayım. Bununla da kalmayan Başkan Melikoğlu destekli olduğu bariz olarak anlaşılan bir gazetede şahsımı küçük düşürmeye yönelik haber yayınlanmıştır.

Söz konusu haberde “Görele Belediyesi’nin Vergi Borcunu açıklamam nedeniyle ilçemizi rezil ettiğim ifade edilmekle birlikte başka kurumların da borcu bulunduğunu ancak onlara yer vermediğim kaydediliyor”

Evet başka kurumlarında borcu bulunabilir fakat il genelinde belediyeler arasında tek borcu nedeniyle deşifre edilen Görele Belediyesi’dir. Belediyelerin borcu da kamuyu ve halkı yakından ilgilendirir, belediye başkanları da her kuruşun hesabını vermek zorundadır.Belediye Başkanı Melikoğlu veya haberi yaptırdığı görülen gazeteci ticari işletmelerle, kamu kurumu olan belediyeleri asla kıyaslayamaz.

Çalıştığım kurumla ilgili yapılan şikayete gelecek olursak; Başkan Melikoğlu’nun bilmediği bir şey var ki ben çalıştığım kurumdaki konuma  torpille değil, Görele’de kolumun altında gazete satarak geldim.

Daha Görele’den çıkmadan, 2003-2004-2005 yıllarında Gazeteciler Derneği’nin düzenlediği en iyi haber ödüllerini aldım. 2007 yılında Türkiye Foto Muhabirleri Derneği’nin en iyi haber fotoğrafı ödülüne sahip oldum. 2009 yılında Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin en iyi haber ödülüne layık görüldüm. 2009 yılında davet edildiğim bugünkü çalıştığım haber ajansı bünyesindeyken ise Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından 2012 yılının başarılı gazetecisi seçilerek, en iyi haber fotoğrafı ödülüne layık görüldüm.

Dolayısıyla bunları kibir olsun, onur olsun diye  değil ne yaptıysam çalışarak emek harcayarak yaptığımı ifade edebilmek için yazdım. Emek harcayarak geldiğim bir kurumda da sırf eleştiriyorum diye yapılacak şikayetle atılacaksam bu benim aldığım en büyük ödül, sizin ise utancınız olacağını unutmayın….

Başkan Melikoğlu, eleştiriler karşısında, “şahsımı itibarsızlaştırmaya çalışıyorlar” şeklinde mağdur rolü oynamaya  devam ededursun kamuoyu güler yüzlülüğün arkasındaki gerçek kişiliği böylelikle görmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir