GiresunManşet Üstü

AHISKA TÜRKLERİ SEMPOZYUMU BAŞLADI

Ahıska Türkleri Sürgününün 70. Yılı anısına, Bursa Büyükşehir Belediyesi,  Bursa Uludağ Üniversitesi, ve Bursa Ahıska Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen "Tarihte Ahıska Türkleri Sorunu: Dünü, Bugünü, Yarını Uluslararası Sempozyumu, açılış töreni ve ilk gün oturumlarıyla başladı.

 

 

P1040692

Dünyanın çeşitli üniversitelerinden bilim adamlarının katıldığı sempozyuma, Türkiye’den Rektör olarak sadece Giresun Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Aygün Attar konuşmacı olarak davet edildi.  Attar, protokol konuşmaları bölümünde katılımcılara hitaben konuştu, ardından da ilk oturuma başkanlık yaptı

P1040702                                               "AHISKA TÜRKLERİNİN SORUNLARINA DİKKAT ÇEKTİK"

TRT Avaz TV’ye değerlendirmelerde bulunan GRÜ Rektörü Prof.Dr. Aygün Attar, üniversite olarak Ahıska Türkleri’nin sorunlarını düzenledikleri panel, sempozyum gibi etkinliklerle dile getirdiklerini belirti.

 Bu amaçla 14-15 Nisan 2014 tarihlerinde “Uluslararası Ahıskalı Türklerin Hukuki ve Sosyal Sorunları Sempozyumu” ,15 Kasım 2013 tarihinde de, “14 Kasım Ahıska Sürgünü Paneli” ile konuya dikkat çektiklerini anlatan Attar,” Ahıska Türkleri Sürgünü tarihimizin en hassas ve bilinmesi gereken konularından biridir” diye konuştu.

Aygün Attar şunları söyledi: “Ahıska Türklerinin 70 yıl önce uğradığı haksızlık ve evlerinden, yurtlarından sürgün edilmeleri yakın ve bilinmeyen tarihimizin karanlık sayfalarından biridir. Bu tür sempozyumlarla tarihin karanlık sayfalarına ışık tutulmakta ve gasp edilen hakların mücadelesi verilmektedir.

Bugün Uludağ Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen bu sempozyum bu açıdan çok önemlidir. Türkiye ve dünyanın çeşitli üniversitelerinden çok sayıda bilim insanının katılımıyla Ahıska Türklerinin 70 yıl önce uğradığı haksızlıklar bilimsel verilerle bir kez daha ortaya konulmuştur” 

P1040712

Oturumları bugün, programı yarın Ahıska Türkleri Anıtı açılşıyla sona erecek sempozyuma , GRÜ; İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Abdurahman Haçkalı,Yar.Doç.Dr. Sezai Balcı, Yar.Doç.Dr. Elbin Yusubov, Yar.Doç.Dr.Hatem Türk, Yar.Doç.Dr.Rasim Bayraktar’dan oluşan bir akademisyen gurubuyla katılıyor.

 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir