Siyaset

ADLİYEYE POLİS BASKININA KINAMA

GİRESUN BARO BAŞKANI UZUNALİOĞLU, İSTANBUL ADLİYESİ'NE YAPILAN POLİS BASKININI KINADI

Giresun Barosu, İstanbul Adliyesi'ne operasyon düzenlenerek 44 avukatın gözaltına alınmasını, yazılı açıklamayla kınadı.

Baro Başkanı Gültekin Uzunalioğlu, açıklamasında, "Hiçbir demokratik rejimde kabul edilemeyecek şekilde, meslektaşlarımızın yaşam ve görev alanı olan adliyede, yaka paça gözaltına alınmaları, hukuka aykırıdır. Sokaklarda korku salan zihniyet, nihayet adalet saraylarına kadar elini uzatmıştır.   Yargının en temel ve en kutsal unsuru savunmayı temsil eden avukatlara layık görülen bu muamele bizleri derinden yaralamıştır" dedi.

Baroların  hukuksuz ve kanunsuz hiçbir eylemin yanında olmayacağını ancak şiddete yönelmeyen yasal, barışçıl her türlü demokratik eylem ve tepkinin yanında olduğunu vurgulayan Uzunalioğlu,şunları söyledi: "Polise direnmeyen meslektaşlarımızın sürüklenerek gözaltına alınması bu cesaretin sergilenmesi çok düşündürücüdür. Adliye binasında güvencesi olmayan avukatların var olduğu bir ülkede artık hiç kimsenin güvenliğinden söz edilemez. Demokrasi, düşüncelerin özgürce açıklandığı, bu düşüncelere karşılıklı saygı ve tahammül gösterilen bir rejimdir. Baskı ve zor kullanma demokrasilerde asla ve asla görülmez.

Giresun Barosu olarak meslektaşlarımızın sonuna kadar yanındayız.
Yargıda halkın temsilcisi olan Savunma makamını oluşturan biz Avukatların dahi güvencesi olmayan bugünlerde tüm yetkilileri ve görevlileri bir an önce sağduyuya davet ediyoruz, göreve çağırıyoruz ve sesleniyoruz. Neler oluyor, Nereye gidiyoruz ve Nereye kadar ? "

 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir