Giresun

ADD muhalefet milletvekillerine ‘laikliği koruyun’ çağrısı yaptı

Atatürkçü Düşünce Derneği(ADD), muhalefet parti milletvekillerine mektup yazarak, Anayasa Değişikliği Teklifi’ne karşı çıkılmasını istedi.  

Yazıda; “ Cumhur İttifakı bileşenlerinden TBMM’de temsil edilen AKP, MHP ve BBP’li 336 milletvekilinin imzaları ile TBMM Başkanlığına sunulan Anayasa Değişikliği Teklifi, devletimizi laiklikten, demokrasiden ve hukuk devleti olmaktan uzaklaştırma adımıdır ”denildi.

Teklifle din kurallarının esas alındığını söyleyen ADD  “bu teklif; Anayasamızın “Hiçbir faaliyetin… Atatürk milliyetçiliği, ilke ve inkılâpları ve medeniyetçiliğinin karşısında korunma göremeyeceği ve laiklik ilkesinin gereği olarak kutsal din duygularının Devletin işlerine ve politikaya kesinlikle karıştırılamayacağı” nı belirten Başlangıç Bölümü’ne ve devletimizin niteliklerini belirleyen, değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez 2. maddesine aykırıdır.” ifadelerde bulunuldu.

ADD milletvekillerine “Kabul edilmesi halinde vahim ve telafisi olanaksız sonuçlar doğuracağı açık olan bu teklife destek vermemenizi, görüşüleceği Komisyon ve Genel Kurul toplantılarına katılmamanızı ısrarla talep ediyoruz.
Bildiğiniz gibi LAİKLİK olmazsa, ne Atatürk Cumhuriyeti’nden, ne Demokrasiden, ne
hukuk devletinden, ne de insan hak ve özgürlüklerinden söz edilebilir”çağrısı yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir