Sağlık

ADA HASTANESİNDEN BİR İLK DAHA…

Özel Giresun Ada Hastanesi’nde bir ilk daha gerçekleştirildi.  Hastanede Uzm. Dr. Rıdvan Uçar ve Uzm.  Dr. Vakkas  Gümüş tarafından Eşref Uzun adlı hastaya, yapılan ameliyatla böbrek damarına stent takıldı.

Böbreği %90 oranında tıkalı oldupu için tansiyon hastası olan Uzun’un, ameliyat sonrasında sağlığına kavuştuğu bildirildi.

Uzm. Dr. Rıdvan Uçar, yaptığı açıklamada “Hastamız Sn. Eşref Uzun,hipertansiyon ilacı kullandığı halde 10 gündür tansiyonunun düşmemesi  üzerine polikliniğimize başvurdu. Yapılan incelemelerde hastamızın sol böbrek damarında %90 darlık tespit edildi. Bu darlık hastanın böbreğine stent takılarak tamamen açılmıştır ve bu işlem ilimizde ilk defa hastanemizde gerçekleştirilmiştir.” dedi

Uzm. Dr. Rıdvan Uçar sözlerini şöyle sürdürdü. “Böbreğe kan götüren damar stratejik bir öneme sahiptir. Bu atardamar daraldığı zaman böbreğe gelen kan azalır. Böbrek, tansiyonun düştüğünü sanıp zincirleme bir dizi olay başlatır. Bununla da kalmayıp beyne haber vererek kan basıncını yükseltmesini ister. Bütün bunlar damarları büzerek tansiyonun şiddetle yükselmesine yol açar

Renovasküler hastalık  dediğimiz “Böbrek Damar Hastalıkları”  sinsi seyreder ve başlangıçta belirti vermez. Bazen böbrek atardamarının ani olarak tıkanması sonucunda karında, belde ağrı, idrarda kan, ateş, bulantı, kusma ve hipertansiyon olabilir. Ancak genelde hipertansiyon dışında çoğu kez pek bir belirti olmaz. Bu tip şikayetleri olan vatandaşlarımızın en yakın Kardiyoloji Kliniğine başvurmaları gerekmektedir.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir