AktüelGiresun

ABDULKADİR EROĞLU’DAN HAMZA BÖLÜK’E: “YAKIŞTIRAMADIM”…

Dünya Fındık Haftası’nın Sakarya’da kutlanması kararı alan Ulusal Fındık Konseyi ve Giresun Ticaret Borsası Başkanı Hamza Bölük’e tepkiler sürüyor. Son olarak İYİ Parti İl Başkanı Abdulkadir Eroğlu, yazılı bir açıklama yaparak değerlendirmelerde bulundu. Eroğlu, Bölük’e “Giresunlu bir UFK başkanına bu açıklamayı yakıştıramadım. Sakarya nereden çıktı”diye sordu. 

Başkan Eroğlu’nun açıklaması şöyle: “Türkiye’de fındık tarımı yapılan bölgeler 3 gruba ayrılmaktadır. Bunlar; 1., 2. ve 3. Standart Bölgelerdir. En önemli bölge olarak kabul edilen 1. Standart Bölge kapsamında Artvin, Giresun, Ordu, Rize ve Trabzon illeri bulunmaktadır. Sakarya nereden çıktı. Önce fındığı öğrensinler.
Fındık Giresun için olmazsa olmazımızdır. Türkiye için de olmazsa olmazdır bu döviz kıtlığında senede net 3 milyar dolar döviz girdisi sağlamaktadır. Başka hiçbir ürünün otomotiv de dahil net döviz girdisi bu kadar yoktur. Fiskobirlik de Giresun’dan yönetilmektedir. Sonra fındığın başkenti tartışmasına taraf olup boş sözlerle avutulmuşuz. Hiç olmazsa fındığın başkentine saygı gösterip, fındık haftası yapılacaksa Giresun’da kutlanmalıdır.
Fındık haftasında ya da hafta yerine fındık için Gübreyi ucuzlatmaya, dönüm parasını artırmaya uğraşsınlar. Ya da makinalı tarıma, bahçe birleştirmelerine ve iyi cins fındık fidanı yapmaya uğraşsınlar.” 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir