AktüelGiresun

ABD’Lİ GWYN GİRESUN’A NEDEN GELDİ?

Karadeniz İllerini kapsayan iş gezisi kapsamında, Giresun'a gelen Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçiliği Başkatibi Phaedra Gwyn‘ı  ve elçilik Görevlisi Ersin Dur, Vali Hasan Karahan, Belediye Başkanı Kerim Aksu ve Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar'ı makamlarında ziyaret etti.  
Vali Karahan, Gwyn'a Giresun'un doğal güzelliklerini görmesini , yöresel tatlarını tadarak güzel intibahlarla ilimizden ayrılması temennisinde bulundu.mansetx_z47w2l4c2l6914sd0mv9j4
Belediye Başkanı Kerim Aksu ise, Aksu Festivali'ni anlatarak"Bu festivalimiz baharın gelişinin, doğanın uyanışını müjdeliyor. 4 bin yıllık geleneğin yaşatılması çok önemli. Festivalimiz Uluslararası bir festivaldir. Ve Uluslararası Festivaller Birliği üyesidir. Önümüzdeki festivalde sizleri de davet edeceğiz. Binlerce vatandaşımızın katıldığı bu büyük coşkuyu görmelisiniz" diye konuştu.
Belediye Başkanı Kerim Aksu, konuğu Phacdra Gwyn'ya " Fındık Başımın Tacı " heykeli ve fındık hediye etti. 
769f6ee2cfRektör Attar'ı da ziyaret ederek görüşen ABD Büyükelçiliği Başkatibi Phaedra Gwyn‘e, Giresun Üniversitesi’nin kadın sorunlarına yönelik faaliyetlerini ilgiyle izledi.  Rektör AttarGwyn‘e,  bu yıl ikincisi gerçekleştirilen “Uluslararası Kadın Çalıştayı Sonuç Bildirgesinin” İngilizce metnini takdim etti.
Phacdra Gwyn, ziyaretlerinde yaptığı açıklamada, iki ülke arasında üst düzey güzel ilişkilerin olduğunu, amaçlarının kültürel, sosyal , eğitim alanlarında halkların bütünleşmesi olduğunu söyledi.
Gwyn: "ABD ve Türkiye arasında ikili ilişkileri geliştirmek istiyoruz. Kültürel, sosyal, sanatsal , genç girişimciler alanında ikili diyalog istiyoruz. Yöneticiler, girişimciler, sivil toplum kuruluşları, sanatçılarla değişim programları yapmak istiyoruz. Halklar arasındaki ilişkiyi daha da geliştirmeliyiz" dedi..

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir