GiresunKültür - SanatUlusal

ABAKAY VE KANSU ADD’NİN PANELİNDE KONUŞTU

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Giresun Şubesi tarafından organize edilen panel Vahit Sütlaş Tiyatro Salonu'nda gerçekleşti.  “Türkiye’de Basın ve Demokrasi” konulu panelde konuşan Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Ahmet Abakay ve Işık Kansu, ülkemizde basın üzerindeki baskıları, antidemokratik uygulamaları anlattılar ve AKP’nin kuruluşundan bu yana geçen süreci değerlendirdiler.

ADD Şube Başkanı Gürsel Ekmekçi’nin açılış konuşmasıyla başlayan panelin moderatörlüğünü ADD eski başkanlarından Hilmi Taşkın yaptı.

 

DSC_1950

IŞIK KANSU UĞUR MUMCU’YU ANLATTI

İlk panelist olarak Cumhuriyet gazetesi yazarı Işık Kansu’ydu. Kansu, Uğur Mumcu’nun ilkelerini ve gazeteciliğini anlatarak, katledilmesine neden olan araştırmalarını ve Türkiye’de siyasal islamın 1970’li yıllardan başlayarak iktidarlaşmasını Rabıtanın Zabıtası kitabından verdiği örneklerle gözler önüne serdi.

DSC_1951AHMET ABAKAY: BASIN TARİHİ CİNAYETLER VE DÖNEKLER TARİHİDİR

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Genel Başkanı Ahmet Abakay ise konuşmasında, Türkiye’de basın özgürlüğünün üstündeki baskıları anlatı. Uğur Mumcu ve faili cinayete kurban giden aydınların siyasal islamın önünde bir engel olduğu için ortadan kaldırıldığınu söyleyen Abakay,  Can Dündar ve Erdem Gül’ün de aynı gerekçeyle ve haksız yere tutuklandığını savundu. Abakay, Türkiye’nin basın özgürlüğü konusunda Afrika ülkeleri düzeyinde olduğunun da altını çizdi.

DSC_1968

Soru ve cevaplı şekilde 2 saat süren panel sonrasında Abakay ve Kansu kitaplarını imzaladı.

Giresun Belediyesi Vahit Sütlaş Salonu’nda önceki gün gerçekleşen panele, Giresun Belediye Başkan YardımcısI Hasan Erzincan, CHP İl Başkanı Necati Tığlı, Giresun Barosu Genel Sekreteri Ahmet Köksal, Giresun Gazeteciler Derneği Başkanı Bekir Bayram, Çağdaş Gazeteciler Derneği Giresun Temsilcisi Saliha Yayla, CHP Giresun eski milletvekili Selahattin Karaahmetoğlu, Baro eski başkanlarından Şansal Dikmen, ADD yöneticileri, STK temsilcileri ve basın mensupları başta olmak üzere 100’ü aşkın davetli katıldı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir