GiresunKültür - Sanat

741.VUSLAT YILDÖNÜMÜ KUTLANDI

Mevlana'nın 741. Vuslat Yıl Dönümünde Anma programı kapsamında Vahit Sütlaç Sahnesi’nde tören düzenlendi. 

Çıtlakkale İmam Hatip Ortaokulu tarafından  gerçekleştiren tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Çıtlakkale İmam Hatip Ortaokulu Müdür Yardımcısı Yusuf Tanış, Mevlana’nın 800 yıldır insanlığa ışık tuttuğunu belirterek, Mevlana’nın Şems ile buluşmadan önce alim, daha sonra Mevla aşığı gönül adamı olduğunu söyledi.

Ardından günün anlam ve önemini belirtir konuşmayı yapan Giresun Üniversitesi Eğitim Fakültesinden Doç. Dr. Nazım Elmas, insanca yaşamanın zorlaştığı bir çağda olduğumuzu belirterek, “Böylesi bir ortamda Mevlana’yı anlamak ve anlatmak, hayatımıza aksettirmek çok büyük önem arzediyor. Mevlanayı anlamak demek yaşadığı ortamdaki felsefeyi bilmek demektir. Mevlana bir gönül adamı, bir eğitimci, bir fikir adamı ve filozoftur.” dedi.

Konuşmaların ardından Bakım ve  Rehabilitasyon Merkezi öğrencilerinin Sema gösterisi izleyicilerden büyük alkış aldı. Program okunan şiirler ve Mevlana Şems karşılaşmasını anlatan hikayelerle sona erdi.

Program sonrası Sayın Valimiz Hasan Karahan, emeği geçenleri kutlayarak, birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

2014-1273-3

Programa, Sayın Valimiz Hasan Karahan’ın yanı sıra, Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Karaşit, Belediye Başkan Yardımcısı Orhan Kurt,İl Emniyet Müdürü Uğur Öztürk, İl Milli Eğitim Müdürü Necati Akkurt, bazı daire müdürleri, Milli Eğitim yöneticileri, öğretmenler, öğrenci velileri ve öğrenciler katıldı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir