Ulusal

Başbakana suç duyurusu

İzmir Barosu avukatlarından Avrupalı Avukatlar Birliği üyesi Hüseyin Durdu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu hakkında Ankara Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Durdu verdiği dilekçede iki ismin “soykırım için örgüt yönetmek, devlete karşı savaşa tahrik, mezhep ayrımcılığı yapmak, çok sayıda insan öldürülmesini azmettirmek, çok sayıda İnsan yaralanmasını azmettirmek” suçlamalarıyla yargılanmasını istedi.

SURİYE’YE KARŞI ÖRGÜTLERİ DESTEKLEDİLER

Erdoğan ve Davutoğlu’nun son dönem Suriye politikalarına ilişkin adımlarını ve açıklamalarını kanıt olarak sunan Durdu suç duyurusunun gerekçesini şöyle anlattı: “T.C. Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu yaklaşık iki yıldır. Komşumuz Suriye ye karşı hasmane bir tavır içerisine girmişler, Suriye yönetiminin Şii mezhebinde olan Beşer ESAD’ın devrilerek yerine Sünni bir yönetimin seçilmesi gerektiği, söylemleri ile, yurt içinde ve dışında faaliyet sürdürmektedirler. Bu faaliyetleri çerçevesinde olmak üzere; El-Kaide ve El-Nusra adındaki İslami terör örgütü elemanlarını Türkiye ye gelmelerini sağlamış, bu örgüt elemanlarına parasal, silah ve her türlü lojistik destek sağlanmak suretiyle, Suriye Devletine karşı silahlı aksiyon metotları yaptırmaya başlanmışlardır. Bu örgüt elemanlarına, Antakya- Reyhanlı ve diğer ilçelerinde barınmaları sağlanmış, Türkiye-Suriye sınır kapısı açılmış ve bu terör elemanlarının giriş çıkışları serbest bırakılmıştır. Bu serbestide yararlanan terör örgütü elemanlarına muhalif güçler adı takılmış ve komşu Suriye devlet güçlerine ve yurttaşlarına karşı savaştırılmaktadır. Bu örgütleri Türkiye ye getirmesini sağlayan, lojistik destek verdiklerini basın yayın aracılığı ile yayınlayan Recep Tayyip Erdoğan ve Ahmet Davutoğlu olduğu ve bu örgütü yönettikleri açıkça anlaşılmaktadır.”

ÇEŞİTLİ SUÇLAMALAR

Durdu, söz konusu isimlere suçlamaları şöyle aktardı:

“Recep Tayyip Erdoğan ve Ahmet Davutoğlu’ nun yardım ve yataklık ettikleri bu örgütler;

-Türkiye sınırları içerisinde 55 yurttaşımızın ölümüne ve yüzlerce Yurttaşımızın yaralanmasına eylemleri ile sebebiyet verdikleri, Suriye deki masum insanları katlettikleri, katletiği insanları da kamera çekimi ile dünyaya deklare ettikleri,

-Bu eylemler nedeniyle, Türk keşif uçağının Suriye tarafından düşürülmesine sebebiyet verdikleri,

– Suriye’yi, Türkiye ye karşı savaşa kışkırttıkları ve savaşın eşiğine getirdikleri,

Recep Tayyip Erdoğan’ın;

– Reyhanlıdaki bombalama sonrası “50 sünni kardeşim şehit olmuştur” şeklinde basın yayın yolu ile açıklama yaptığı, Sünni mezhebinde olanlarla Şii mezhebinde olanlar arasında ayrım yaptığı ve sünnileri, şiilere karşı kışkırttığı ve ayrımcılık yaptığı,

Recep Tayyip Erdoğan ve Ahmet Davutoğlu’nun birlikte ve aynı kastla hareket ederek;

-Soykırım için örgür desteklemek ve yönetmek,

-T.C. Devletine karşı, başka bir devleti savaşa tahrik etmek,

-Mezhep ayrımcılığı yapmak,

-Çok sayıda İnsanın öldürülmesine yuardım ve azmettirmek.

-Çok sayıda insanın yaralanmasını azmettirmek”

55 MÜEBBET

Durdu iki ismin şöyle cezalandırılmasını istedi:

“Ayrı ayrı olmak üzere her iki Şüpheli hakkında Toplam olarak;

 

-55 Kişinin ölümü nedeniyle, 55 defa Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası”

-Halkı kin ve düşmanlığa tahrik nedeniyle 1 yıldan üç yıla kadar hapis cezası.

-Örgüt desteklemek ve yönetmek suçunda Beş yıldan on yıla kadar hapis cezası,

-Kasten yaralama suçundan her yaralı kişi için Bir buçuk yıldan dört buçuk yıla kadar hapis cezası,

-Devlete karşı, savaşa basın yayın yolu ile tahrik on üç yıl, üç ay ile 26 yıl altı ay arasında hapis cezası ile cezalandırılmaları istenmiştir.”

Odatv.com

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir