EğitimGiresun

5 YILDIR ENGELLENEN TIP FAKÜLTESİ NİHAYET

56 POLİKLİNİĞİ AÇILAN GİRESUN'UN YENİ HASTANESİNDE HEDEF GÜNDE 5 BİN HASTA

Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yılmaz Can, bir süre önce faaliyete başlayan Giresun Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde düzenlediği basın toplantısında, hastane ve Tıp Fakültesi’ne ilişkin bilgiler verdi. Can, hastane binasının bulunduğu alanı sağlık kampüsüne çevireceklerini söyledi. 

59 MİLYON BEDELLE TOKİ’NİN YAPACAĞI TIP FAKÜLTESİ MORFOLOJİ BİNASININ TEMELİ ATILACAK 
Rektör Can,  “TOKİ kabul etti. Tahmini değeri 59 milyon TL olan tıp fakültesi eğitim binası yani morfoloji binasının çok yakın bir tarihte temeli atılacak. Bütün işlemleri tamam. TOKİ 2 yıl içerisinde morfoloji binasını bitirecek. Piraziz’deki sağlık bilimleri fakültesine başkan bir okulumuzu taşıyarak sağlık bilimleri fakültesini buraya taşıyacağız. Merkez’de sağlık meslek yüksekokulumuz var, onu da buraya taşıyacağız. Yani sağlıkla ilgili tüm birimlerinizi burada toplayarak modern bir sağlık kampüsüne dönüştürmeyi planlıyoruz” dedi.
Yeni hastanede 108 polikliniğin şu anda 56 tanesinin hizmet verdiğini söyleyen Yılmaz Can, yeterli hoca sayısına ulaşıldığında polikliniklerin tamamının hizmet vermeye başlayacağını, şu anda 500 olan günlük hasta sayısının pandemi süreci sonrasında 5 bin olacağını ifade etti.

TIP FAKÜLTESİNDE 153 AKADEMİSYEN VAR 
Basın toplantısına katılan Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Canan Çelik İçen ise, hastanede verilen tıpta uzmanlık eğitimleriyle ilgili bilgi vererek, “Aktif çalışan 100 öğretim üyemiz ve 53 araştırma görevlimiz olmak üzere toplam 153 akademik personelimiz mevcut. Şu anda tıp fakültemiz 3 kez mezun vermiştir. Bu sene 4. mezunlarımızı vereceğiz. Pandemi şartların 1, 2 ve 3. sınıflar online olarak eğitimlerine devam ediyorlar. Fakat 4 ve 5. Sınıflar Giresun’da. Teorik eğitimlerini online olarak alıyorlar. Staj ve uygulamalı eğitimlerini yüz yüze pandemi şartlarına uygun olarak hastanemizde vermeye çalışıyoruz. 18 kliniğimizde tıpta uzmanlık öğrencisi eğitimlerini almaya devam ediyor. Araştırma görevlilerimiz uzman doktor olmak üzere çalışmalarına devam ediyorlar” ifadelerini kullandı.
Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Atilla Çıtlak’ın verdiği bilgiye göre, hastanede yakın bir zamanda kemoterapi ve radyo terapi hizmetinin verileceğini belirterek “Hastanemizin kapalı alanı 72 bin metrekaredir. Kapalı alanın çoğu hastalarımıza tahsis edilmiş durumda. Bütün yoğun bakımlarımız izole şeklinde ayrı. Diğer hastanemizde 15 tek kişilik yatak vardı. Burada 91 tek kişilik yatak var. Bu hastanemizde kemoterapi hizmeti veriliyor. Bunun yanında radyoterapi hizmeti de Linac cihazı gelince verilmeye başlanacak. Hastanemize ait Linac cihazımız var. Şu anda taşınma sürecinde” diye konuştu.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir