Aktüel

GİRESUN’DA AFETE HAZIRLIK ETKİNLİĞİ YAPILDI

“Afetlere Hazırlık Yılı” etkinlikleri kapsamında İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü(AFAD) organizesinde Toplanma Alanları” tanıtım etkinliği düzenlendi.

Atatürk Meydanında “ Toplanma Alanlarını Öğren ki Canın Sağ olsun!” sloganıyla yapılan tanıtım etkinliğine katılan Vali Harun Sarıfakıoğulları, yaptığı konuşmada Giresun il genelinde 56 Toplanma ve 29 da Geçici Barınma Alanı bulunduğunu söyledi.

Vali Sarıfakıoğulları “Bu sadece Giresun ilimize özgü bir durum değil. Bu yerler yurdumuzun her köşesinde, her ilinde, ilçesinde bizzati AFAD koordinatörlüğünde tespit edilmekte. Bu nedenle eğer niteliği, içeriği değiştirilen yerler söz konusu olduğunda yine buradan güncellenmektedir. Bu sebeple bu konuya dikkat çekmek, bu konuyu kamuoyunun gündemine taşımak amacıyla bir araya geldik. Sevgili çocuklarımız, sevgili gençlerimiz, sivil toplum kuruluşlarımız, siz değerli ilimizin yöneticileriyle konuyla ilgili duyarlılık oluşturalım arzusundayız. Bu nedenle hepinize çok teşekkür ediyorum. Allah hepimizi afetlerden korusun. Ama bir afet mevzu olduğunda da buna hepimizin başta biz yöneticiler olmak üzere hazırlıklı olmamız gerekmektedir. Türkiye Afet Müdahale Planı kapsamında tespit ettiğimiz bu çalışmaların yine sizlerin katkısıyla devamını arzu ediyorum.”

Denizde boğulma olaylarına da dikkat çeken Vali Sarıfakıoğulları, şunları söyledi: “Biz özellikle Karadeniz’de ilimizin sahil kenti olması dolayısıyla maalesef her yıl ortalama 8-9 insanımızı denizde boğulma sebebiyle kaybediyoruz. Bu konuda bütün okullarda eğitim çalışması yaptık. Ve bu eğitim çalışmasını sürdürüyoruz. Ters dip akıntısı dediğimiz Karadeniz’e özgü tehdit unsuru içeren akıntıya dikkat çekmek amacıyla bütün öğrencilerimizi, bütün gençlerimizi bilgilendiriyoruz. Ben bu konuya bir kez de buradan dikkat çekmeye arzu ediyorum. Bu konuda ne kadar bilgi sahibi olur, dikkatli olursak, bu konudaki kayıplarımızı da önlemiş oluruz. Tekrar hepinize hassasiyetiniz dolayısıyla teşekkür ediyorum”

Afet ve acil durum toplanma alanlarının yerlerinin, 7 kritere göre bulunduğu ilgili belediyeler tarafından belirlendiği, bu alanların nereler olduğunun E-Devlet üzerinden ve www.giresunafad.gov.tr internet adresinden hızlı ve kolayca öğrenilebileceği ifade edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir