logo

reklam
20 Ağustos 2017

BOYKOT ÇAĞRISI DOĞRU DEĞİL!..

 

AVRUPALI TÜRKLER tam YARIM ASIR'ı aşan bir süreden beri ALMANYA'da yaşıyorlar ve yaşamaya da devam edecekler.

Ancak  AVRUPALI TÜRKLER’in çok zorlu bir süreçten geçtiği de AŞİKAR…

AVRUPA’DA TÜRK LOBİSİ
Son 20 yıldan beri TÜRKİYE'deki siyasetçilerimiz ve buradaki diplomatlarımız bize şöyle seslendiler;
"YURTDIŞINDA GÜÇLÜ BİR TÜRKİYE LOBİSİ oluşturmak için mutlaka bulunduğunuz ülkelerin VATANDAŞLIĞINA geçip, SEÇME ve SEÇİLME hakkını alın, yerelden başlayarak genele kadar siyaset yapın!.. Sizler orada KALICISINIZ ve kalıcı olduğunuz için UZUN VADE'ye yönelik yatırımlar yapın.."

RAHMETLİLER ve YAŞAYANLAR  BÖYLE SÖYLEDİ

Bu sözler; Rahmetli Demirel, Rahmetli Özal, Rahmetli Ecevit, Rahmetli Erbakan, Rahmetli Türkeş, Sn Mesut Yılmaz, Sn Çiller ve Sn Abdullah Gül dönemlerinde hep söylendi.

AVRUPALI TÜRKLER'in büyük bir bölümü bu açıklamaları ya EMİR olarak ya da  mantıklı buldukları için yaşadıkları ülkelerin UYRUĞUNA geçtiler…
Gel zaman, git zaman köprülerin altından çookk sular geçti ve Sn ERDOĞAN dönemi başladı.

İktidara geldiğinde yönümüz BATI diyen ve AB’ye girmek için köklü kanuni değişimler yapan Sn Erdoğan son iki yıldan beri BATI ile bilhassa da ALMANYA ve HOLLANDA ile tüm köprüleri attı ve açıklamalarıyla çok derin yaralar açmaya devam ediyor.

KONUŞMAK BİR İHTİYAÇ, SUSMAK İSE SANATTIR
Elbette SULAR bir gün durulacak. Ama edilen bu sözler unutulmayacak ve YARALARIN kabuk bağlaması uzun sürecek.
Zira atalarımız;
"SÖZ VAR GELİR GEÇER, SÖZ VAR DELER GEÇER" derler….
Bu süreçte her iki tarafında bilhassa Sn. ERDOĞAN'ın sarfettiği sözler unutulacak cinsten değil ve adeta DELİP GEÇİYOR….

AVRUPALI TÜRKLER TEHLİKE DE
HAAA bu açıklamalardan ve gerginleşen ilişkilerden kimler zarar görür?!
En başta AVRUPALI TÜRKLER bundan çoookk zararlar görecektir.
Başta; SOKAKTA, OKULDA, İŞYERİNDE, Vs. Vs.. bu DELİP GEÇEN açıklamaların ETKİ ve TEPKİSİ görülecektir. AVRUPALI TÜRKLER alenen ve gizli olarak ayırımcılığa uğrayacaktır.

Neler mi olacak? İsterseniz birkaçını sıralayayım;

Sokakta yürürken sözlü sataşmaya uğrayacak, işyerinde topun ağzında olacaklar. Çocuklarına mesleki eğitim yeri bulmakta güçlük çekecekler. Okula giden çocukları, arkadaşlarının ve öğretmenlerin laf dokundurmalarına maruz kalacak, hatta öğretmen not verirken ayırımcılık yapacak, Türk işyerlerine (bilhassa da DÖNERCİLER‘e) karşı belirgin bir BOYKOT çağrısı yapılacak.  Camii’lere karşı saldırılar artacak. Vs. Vs..

Bütün bunları nasıl mı tahmin edebiliyorum? TECRÜBE diyelim!.. Vee Perşembenin gelişi Çarşamba’dan bellidir de ondan…  

Bu  açıklamaları yapanların İŞLERİ ve DÜZENLERİ yerinde!.. Ya AVRUPALI TÜRKLER’in geleceği N‘OLUCAK?!

PEKİ KİME OY VERELİM?
Gelelim aynanın diğer görünmeyen tarafına;
Sn. ERDOĞAN diyor ki; "CDU, SPD ve Yeşiller'e OY VERMEYİN!…“
Kime verelim peki?!
Die Linke (SOL) ve alenen TÜRK ve TÜRKİYE düşmanlığı yapan "Almanya için Alternatif" yani AfD'ye mi verelim?!
Diyeceksiniz ki;  „iki tane TÜRK Partisi var onlara verin!..“
Birisi yani  (BİG) bu seçimlere girmiyor. Diğeri ise daha yeni ve  yine yeterince oy alamayacak ve dolayısıyla oralara gidecek oylar yine IRKÇI AfD'nin işine yarayacaktır…

BELKİ; BİG  ve AD Demokraten güç birliği yaparak birleşebilselerdi o zaman ONLARI SEÇELİM derdim. Ama biz de TÜRK MİLLETİ olarak ortak hareket etme eksikliği var!..
Bu yüzden Sn. ERDOĞAN'ın BOYKOT çağrısı çok gereksiz  ve yersizdir.
Madem AVRUPALI TÜRKLER burada kalıcıdır. Bırakın kendi iradesiyle ÖZGÜRCE SEÇSİN!..

Hiç kimse kendi siyasetine TERS geliyor diye AVRUPALI TÜRKLER’i politika malzemesi olarak kullanmasın lütfen!..
TÜRKİYE benim için ne kadar değerliyse ALMANYA'da o kadar değerli ve ÖNEMLİ…
Birisi CANIM diğeri CİĞERİM ve her iki ÜLKE’de benim VAZGEÇİLMEZLERİM!.. Aklı başında ve ileriyi görenlerin de tıpkı benim düşündüklerini biliyorum, görüyorum ve hissediyorum!..

ÇÖZÜM NE OLMALI?

Sn. ERDOĞAN bu çağrıyı yaparken bir nevi daha önceki CUMHURBAŞKANI, BAŞBAKAN ve DİPLOMATLAR’la  da TERS düşmüş oldu. Bizleri VATANDAŞ olup, yaşadığımız ülkelerin siyasetini yapmaya  teşvik eden LİDERLER’imiz yaşasaydılar acaba ne derler di?

ELEŞTİRİYİ  yaptık, peki ÇÖZÜM ne olmalı? 

24 Eylül 2017 Pazar günü Almanya sandık başına giderek ülkeyi  gelecek dört yıl içinde yönetecek milletvekillerini belirleyecek. Şu anda ülkeyi yöneten CDU ve SPD’yi TÜRK ve TÜRKİYE  düşmanı gibi görmek veya göstermek tamamen yanlıştır.

Şunu hiç bir zaman unutmamalıyız; „ÜLKELERARASI EBEDİ DOSTLUK YOK, EBEDİ MENFAATÇİLİK VARDIR“

Ve MEVCUT Alman partilerinin içinde gerçekten TÜRKİYE DOSTLAR’ı da vardır!.. Zaman zaman beğenmesek te TÜRK KÖKENLİ MİLLETVEKİLLERİ’de vardır. Onlar hiç mi güzel işler yapmadılar?!  Ya da hiç mi  güzel işler YAPMAYACAKLAR?!

İnkarcı olmayalım lütfen!.. Bana göre TÜRK KÖKENLİ olarak orada bulunmaları bile gelecek nesiller adına çok önemlidir. Bu bir geçiş sürecidir ve ALMAN PARLAMENTOSU’nda siyaset yapan TÜRK KÖ KENLİLER’in sayısını artırmalıyız!..

Peki bu nasıl olacak? Elbette MEVCUT partiler içinde siyaset yaparak olacak. İşte buna dayanarak SEÇMEYİN demek ya da BOYKOT çağrısı doğru değil!..

SON SÖZ;  Almanya’da yapılacak olan seçimlerde oy kullanma hakkına sahip olan TÜRK kökenlilerin sayısının yaklaşık olarak 850 veya 900 bin civarında olduğu tahmin ediliyor.

Bu çok büyük bir RAKAM. Ve TÜRKİYE’den yapılan çağrının aksine bizAVRUPALI TÜRKLER olarak  SANDIKLAR’a giderek oyumuzu kullanmalı  ve GÜÇ’ümüzü, POTANSİYEL’imizi göstermeliyiz!..

Veee  yapmamız gereken SİYASET’in yaşadığımız AVRUPA ülkelerinin siyaseti olduğunu unutmamalıyız!.. Buralarda SİYASET yapacak ADAY sayımızın hızla artması için çalışmalar yapmalıyız!.. Yapanları TEŞVİK etmeli ve DESTEK olmalıyız!..

Zira AVRUPALI TÜRKLER’e Türkiye’de siyaset yapma hakkı tanınmayacaktır! İSPAT mı istiyorsunuz?! Milletvekili sayısı 550’den 600 çıkarılırken YURTDIŞI neden ayrı bir SEÇİM BÖLGESİ olarak tanınmadı?!..

Eyyy AVRUPALI TÜRKLER!..

Mutlaka yaşadığınız ülkelerin siyasetine ilgi duyun. Kapasitenize göre yerelden başlayarak eyalet ve  genel seçimlerde ADAY olun. En önemlisi de sandık başına giderek OY KULLANIN!..    

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TİTATİK ORKESTRASI

  07 Mart 2018 Köşe yazıları

  “Her ne kadar yaşamın kendisi bir rüya olsa da rüya yaşam değildir.” Hristo Boytchev’ in yazdığı , Özgür Aydın Sanat Merkezi Oyunculuk Atolyesi nin ilk oyunu olan  Titanik Orkestrası tiyatro severlerin karşısında. Özgür Aydın Sanat Merkezinin seyirciyle buluşturduğu oyunda bir grup serserinin hiç gelmeyecek bir treni beklerken yaşadıkları serüvenler konu ediliyor. Serseriler her gün biraz daha kaygıyla trene binebilmenin yollarını ararken bir gün trenden  atılan bir sandıkla yaşamları hiç olmadığı kadar değişiyor. Var olmak ile yok olm...
 • GİRESUN’A KİMLER İHANET EDİYOR?!

  05 Aralık 2017 Giresun, Köşe yazıları

  “Giresun’un tam ortasında yükselen ucube binanın yapımına kim ya da kimler izin verdiyse Giresun’a ihanet etmişlerdir.”  “Yüksek binalar gelişmişliğin değil bencilliğin ve gericiliğin sembolüdür”  Tevfik KARA MAYIS 2017’de memlekete gittiğimde bir de Giresunspor’un bir maçını izleyeyim dedim ve stadyuma girdim. Basın tribününde yerimi aldım. Aldım almasına da karşımda kibrit kutusu gibi yükselen  u...
 • RIZA OLAYI…

  19 Kasım 2017 Köşe yazıları

  Aralarında organize kirli ilişkiler olduğu yönünde ciddi iddialar olan bu kişileri 'ucu nereye giderse gitsin' eğer biz yargılasaydık, muteber kişi kabul edip aklamasaydık her şey farklı olurdu... Örneğin ABD'nin bu kişiler üzerinden elde ettiği istihbari bilgileri tehdite dönüştürmesine, ülkemize dönük emperyalist projelerini uygulatmak için uyguladığı baskılara ve onursuzlaştırmaya boyun eğmezdik.  Koskoca Türkiye Cumhuriyeti, köklü bir dışiş...
 • SUÇSUZLUK VE CEZASI

  14 Ekim 2017 Köşe yazıları

  İçeriğine girmeyeceğim. Özeti şu… Nurettin Canikli’nin Fetullah Gülen’e ABD’de oturum izini alması için açılan davanın duruşmasında bir gurup milletvekili ile birlikte kefil olması, FETÖ’den aranan bir şahısa ait AKP il binasına 15 Temmuz sonrası Canikli’nin ve Cumhurbaşkanının pankartının asılmasına ilişkin yaptığım iki haber nedeniyle hakkımda açılan dava sonuçlandı.   Herkes yapmıştı, ulusal, yerel medya... Ama dava bana açıldı.  ...