Eğitim

KYK Giresun yeni öğrencileri ile ailesini genişletti.

2016-2017 Eğitim –Öğretim döneminde Öğrenimlerine başlayacak olan öğrencilerin Türkiye genelinde Gençlik ve Spor Bakanlığı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar kurumu yurtlarına rekor düzeyde barınma talebi gerçekleşti. Başvurular sonucu  162 bin 599 öğrenci yurtlara yerleştirilirken 202 bin 121 öğrenci yedek sıralamasına alındı.

Türkiye genelinde başvuru ve değerlendirme sonucu böyle iken  KYK Giresun İl Müdürlüğüne bağlı yurtlara arasınıf öğrenci başvuruları ile beraber toplam başvuru sayısı 4697 oldu. Başvuran öğrencilerin 1747 si KYK yurtlarında barınmaya hak kazanırken 2950 si yedek öğrenci olarak belirlendi. Kazanan öğrenciler  146 sı erkek 182 si kız öğrenci olmak üzere arasınıf öğrencilerden, 642 si erkek ve 777 si kız öğrenci olmak üzere üniversiteye yeni başlayanlardan oluşmaktadır. Kazanan öğrencilerin okudukları bölümlerin yurtlara yakınlıkları baz alınarak Giresun Merkez Yurtlarından olan Giresun Erkek Yurdu, Sahil Kız Yurdu, Seyyid Vakkas KarmaYurt ve İlçe Yurtlarından olan Keşap Aziz Hüseyin Gökçe Karma Yurt, Tirebolu Karma Yurt, Eynesil Kız Yurdu, Şebinkarahisar Kız yurdu, Mola Hüsrev Erkek Yurdu, Alucra Karma Yurdu’na yerleştirmeleri yapılmıştır.  Bu sonuçlar itibariyle Giresun KYK İl Müdürlüğüne bağlı yurtlarda Yurt Başvurularını Karşılama Oranı %37 olmuştur.

KYK İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada," başvuru sonuçlarını kurumun resmi web sitesi http://yurtkur.gsb.gov.tr adresinden  öğrenen öğrenciler kazanmaları halinde 7 Eylül’ e kadar e-devlet şifresiyle kayıt olabilecek ve Yedek sıralamasına giren  öğrenciler sıralamalarını www.kyk.gov.tr  adresinden öğrenebileceklerdir. Öğrencilerin mağduriyet yaşamaması için ilk 3 yedek yerleştirme tarihleri belirlenmiş olup buna göre 1. Yedek açıklama tarihi 9 Eylül 2016  -2. Yedek açıklama tarihi 17 Eylül 2016  -3. Yedek açıklama tarihi 22 Eylül 2016’dır.

Yüksek Öğrenim Kredi Ve Yurtlar Kurumu’nun bir diğer önemli hizmeti olan kredi veya burs imkanlarından yararlanmak isteyen öğrencilerin başvuruları Ekim ayı içerisinde alınacaktır. Öğrenciler www.kyk.gov.tr  adresinden başvuruların takibini yapabilirler"ifadelerine yer verild.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir