Aktüel

HAYKON AKSU’YU ZİYARET ETTİ

Hayvan Hakları Konfederasyonu (HAYKON) Kurucu Kurul Üyesi Timur Ugan, her canlının yaşam hakkı olduğunu, hayvan haklarının benimsenmesi, eksik olan kanun maddelerinin çıkarılması için gönüllülerle birlikte örgütlendiklerini söyledi.

Hayvan Hakları ile ilgili temaslarda bulunmak ve Giresun Üniversitesi’nde sunum yapmak üzere İlimize gelen HAYKON temsilcisi Timur Ugan, GRÜ Ömer Hekim Tıp Fakültesi eski dekan vekili Prof. Dr. Bengü Başer, GRÜ. Öğretim Görevlisi Şahin Direkel, Üniversiteler Hayvan Hakları Birliği Temsilcisi Serhat Güzel, Belediye Başkanı Kerim Aksu’yu makamında ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi verdiler.

Aksu, belediye bünyesinde hayvan barınağı kurduklarını, neredeyse Karadeniz’in bir çok ilinden yaralı hayvanların Giresun’a geldiğini ifade etti. Aksu, “ Sokak hayvanları, yaralı hayvanlar uzmanlarımız tarafından tedavi edilip tekrar doğal yaşam alanlarına bırakılıyor. Her canlının kendi doğal ortamında yaşaması gerekir. Ayrıca, barınağa getirilen hayvanları özellikle çocuklarımızın tanımaları, hayvan sevgilerinin gelişmesi için mini hayvanat bahçemizde tutuyoruz. Giresun halkı her konuda olduğu gibi hayvan hakları konusunda da duyarlı. Hayvan Hakları Konfederasyonu çalışmalarına Giresun adına her türlü desteği vereceğiz” dedi.

HAYKON Kurucu Kurul Üyesi Ugan, hayvan hakları savunucusu Ege, Marmara ve Anadolu Federasyonlarının bulunduğunu, Türkiye genelinde örgütlenmek için konfederasyon çatısı altında toplanacaklarını belirterek şu bilgileri verdi: “ Giresun en az şikayet gelen illerimizden. Belediye imkanları ölçüsünde geçici hayvan barınağı yapmış. Ülkemizde 70 il, 200 ilçeye gittim. Özellikle ilçelerde durum vahim seviyede. Ankara’da dahi halen sokak hayvanları belediyeler tarafından zehirleniyor. Her canlının yaşam hakkı bulunduğundan hareketle, eksikliklerle çıkan hayvan hakları kanununu düzeltmeliyiz. Maliye, Orman, Çevre, İçişleri ve Gümrük Bakanlıkları’nın ortaklaşa çalışma yapmaları gerekiyor. Ülkemizde hayvan kaçakçılığı üst seviyede. Gümrüklerde yakalanan kaçak hayvanlar, bunların çoğunluğu yavru, maalesef telef oluyor. Bu konuda Gümrük Bakanımızla görüşmek istiyorum. Eylül ayında hayvan hakları çalıştayı düzenlemek istiyoruz. Bu konuda hepimize görevler düşüyor. Gönüllüler arttıkça hayvanlarımız, haklarına daha fazla kavuşmuş olacaktır.”

HAYKON Temsilcisi Timur Ugan ve beraberindekiler Giresun Belediyesi Hayvan Barınağı’nı gezerek, çalışmaları yerinde gördüler. Veteriner İşleri Müdürü Gürcan Oksal, 3 veteriner hekimin görev yaptığını, 5 yılda 3 bin dolayında sokak hayvanını kısırlaştırılarak doğaya bırakıldığını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir