AktüelGiresun

GİRESUN AFETLERE HAZIRLANIYOR

28 Şubat Sivil Savunma Günü ve 1-7 Mart günleri arasında kutlanan Deprem Haftası nedeniyle İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünce Defterdarlık Eğitim Salonunda bir program düzenlendi. 

AFAD tanıtım filmiyle başlayan programın açılışında konuşan İl Afet ve Acil Durum Müdürü Halil Topatan amaçlarının deprem konusunda farkındalık yaratarak “Afete Hazır Türkiye, Afete Hazır Giresun” olduğunu söyledi. Jeolojik ve topoğrafik yapısı nedeniyle sel, su baskını ve heyelan bakımından ilimizin de yer aldığı Doğu Karadeniz Bölgesinin hassasiyet arz ettiğini belirten Topatan, bölgemizde zaman zaman kaya düşmesi ve çığ olaylarının da yaşandığını söyledi.

Doğu Karadeniz havzasında yer alan ilimizin özellikle sahil kesimindeki yerleşim birimleri sel ve su baskını olayları açısından oldukça riskli bir bölgede bulunduğunu belirten Topatan, “Son yıllarda küresel ısınmanın da etkisiyle 19-20 Haziran 1990, 21 Temmuz 2007, 22 Temmuz 2009, 22 Kasım 2009, 16 Haziran 2010 ve son olarak 23 Temmuz 2011 tarihlerinde aşırı yağışlar sonucu meydana gelen su baskını ve heyelan olayları bölgesel olarak birçok merkez ve ilçelerde yerleşim birimlerini etkilemiştir. Giresun ilinin Merkezi 4. derece deprem kuşağı üzerinde yerleşmiştir, il merkezi ve sahil kesimi Deprem riski düşük yerleşime sahip olmasına rağmen toplam alanın yaklaşık %42 sini oluşturan, Alucra, Çamoluk ve Şebinkarahisar ilçeleri Kuzey Anadolu Fay Zonu (KAFZ) üzerinde bulunduğundan dolayı 1. derece deprem kuşağı üzerinde yer almaktadır. 1939 ve 1992 Erzincan Depremlerinden 1. derece deprem kuşağı üzerinde yer alan 3 ilçemiz fazlasıyla etkilenmiştir.”dedi.

Topatan 2009 Yılı sonunda kurulan İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünün geçen 5 yılda çalışmalarını başarıyla sürdürdüğünü ve bundan sonrada sürdürmeye de devam edeceğini sözlerine ekledi.

İl Afet ve Acil Durum Müdürü Halil Topatan’ın konuşmasının ardından  Eğitim Uzmanı Göksel Elifoğlu, sivil savunma, deprem ve yangın hakkında bir sunum yaptı.

Program Deftardarlık giriş katındaki Arama Kurtarma Malzemelerinin sergilendiği serginin gezilmesiyle sona erdi.

2015-182-2

Programa Vali Yardımcısı Yüksel Çelik, Emniyet Müdürü Uğur Öztürk, Defterdar Sedat Ayyıldız, Milli Eğitim Müdürü Necati Akkurt, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Zeki Atlı, Gıda Tarım İl Müdürü Dr. Muhammet Angın, DSİ 226. Şube Müdürü Mehmet Geldi,  İl Afet Acil Durum Şube Müdürleri ve arama kurtarma ekibi personelleri ile çok sayıda kamu kurum ve kuruluş çalışanları katıldı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir