GiresunUlusal

GİRESUN ZİRAAT ODASI’NDA BİR DEVRİN SONU

Giresun Ziraat Odası’nın bugün yapılan seçimini 9 oy farkla AKP merkez ilçe eski başkanlarından Serbest Muhasebeci Nurittin Karan kazandı. Blok listelerle girilen seçimde, mevcut başkan Musa Keskin 37 oy alırken, Karan 46 oy alarak başkan seçildi. 2 oy da boş çıktı.
Karan'ın seçimi kazanmasında, bazı AKP milletvekillerinin ve fındık sektörünün önemli isimlerinin de kulis yapmalarının etkili olduğu ve delegeleri ikna etmek için görüşmeler yaptıkları öğrenildi. 

DSC_4003

Divan Başkanlığı'nı Ulusal Fındık Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Özer Akbaşlı’nın yaptığı kongreye delegelerin tamamı katılırken, tek siyasi AKP İl Başkanı Hasan Aydın oldu.

Adaylardan Nurittin Karan’ın konuşmasında kendi başkanlığı dönemindeki bazı uygulamalarla ilgili iddialarına yanıt vermek üzere konuşan Özer Akbaşlı, fındık fiyatlarındaki yükselişin uyguladıkları politikalar sayesinde olduğunu söyledi.

Akbaşlı, "Dünyada her üretici ürettiği ürünün fiyatını belirlerken bizler fındığın fiyatını belirleyemiyorduk. Benim de bir dönemler başkanlığını yaptığım Ziraat Odası'nın çalışmaları sonucu fındıkta önemli mesafeler kat ettik. Devlet tarafından da fındık önemli destek aldı. Bunu sağlayan dönemin başbakanı bugünkü Cumhurbaşkanımıza, bakanlarımıza ve milletvekillerine teşekkür ediyoruz.Biz bir zamanlar 7 TL'den satılsın diye mücadele ettiğimiz fındığın 20 TL'den satılması çok önemlidir. Çünkü biz üreticiler istediğimiz fiyatı kendimiz belirlemeliyiz" dedi.

DSC_4017

Fındığın sadece ürünüyle değil, ağacıyla da üreticilere katkı sağlaması için takip ettikleri bir proje olduğunu belirten Akbaşlı, Karbon Ayakizi projesiyle ilgili şu bilgileri verdi: "Dünyamız git gide kirleniyor.Devasa firmalar dünyayı kirlettikleri kadar havayı temizleyici projelere destek vererek temizleme zorunlulukları vardır. Bizde bunun karşılığında "Karbon Ayakizi" projesi kapsamında bir proje geliştirdik. Fındık ağacı hava kirliliğini temizleyen bir üründür. Bu nedenle havayı temizleyen ürün ürettiğimiz için destek alabilmenin çalışmasını yaptık. Devlet yetkilileriyle,dünyada bu işin ilgilileriyle görüştük. Sonuçta son 5 yıl içerisinde üretilen bahçeler için bu destek sağlanıyor. Ancak biz 5 öncesinden de yetişen bahçeler için destek arayışındayız. Bu proje gerçekleşmesi halinde bu dağlarda taşlarda yetişen her fındık bahçesi için dünyayı hava kirliliğinden temizlediği için üretici destek alacaktır". 

DSC_4002

                                                              AKP'YE YAKIN İSİMLER LİSTEDE…

GZO'nun yeni yönetim kurulu şu isimlerden oluştu. Nurittin Karan, Halit Ayar, Ahmet Yılmazdemir, Ali Tanrıverdi, Mehmet Demir, İzzet Kara, Mustafa Demir, Cihat Dizdaroğlu, Ercan Ayhan, Kemal Kavi, Hüseyin Yılmaz, Kadir Şen, Mustafa Öztürk, Mustafa Algül, Ali Aksu, Yadigar Akyüz, Özcan Akkaya, Hüseyin Aydınay, Erdal Konal, Fikri Çayan ve Hüseyin Topatan.

DSC_3995

Kongrede, Başkan Musa Keskin, Özer Akbaşlı'ya yaptığı hizmetlerden dolayı plaket takdim etti.

Giresun Ziraat Odası'nda 40 yıla yakın bir süre başkanlık görevi yapan merhum Halil Akbaşlı, yapılan seçimle görevi oğlu  Özer Akbaşlı'ya devretmişti. Akbaşı ise 12 yıl başkanlık yaptıktan sonra süresi dolmadan istifa ederek görevi Musa Keskin'e bırakmıştı. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir